Већина Латиновића је православне вероисповести, настањени по многим
местима бивше Југославије, а највише у Босанској Крајини,
Војводини и ужој Србији, сви једног порекла и с једним крсним именом.
Порекло им је из Имотског у Далмацији и славе Св. Јована (Јовандан). У старим записима је забележено да су Латиновићи у Далмацију и Лику дошли из Херцеговине.
Св. Јован
1350 год. део Далмације, као и сам град Имотски, био је под влашћу српског цара Душана Силног све до његове смрти 1355 године.
Цар Душан Силни продире у Далмацију са војском те 1350. и у Имотском оставља јаку војну посаду. Продире чак и до Трогира. У том периоду цар Душан насељава у Далмацију српски народ из Херцеговине.
Имотски
Године 1528. Турци су освојили Јајце и Бања Луку и продрли дубоко у Лику, Кордун и Банију. Ради одбране од Турака, Аустријанци су у пограничним крајевима, око Уне и Коране, образовали војне крајине. Оне су биле образоване на војничкој основи од српског људства. Ти Срби борци, узидали су у темеље Војне крајине огромне жртве и пролили много крви. Добили су назив Крајишници и уживали специјалне бенефиције. Поред тога, они су били слободни и изузети од плаћања многих пореза, што је стварало завист код Хрвата. Може се рећи да је тај привилегован положај Срба у Војној крајини донекле утицао, поред католицизма, на развој антисрпског расположења.
Када су Срби својом непоштедном борбом стабилизовали одбрану Војне крајине, неки Хрвати су се вратили из избеглиштва, на захтев и пропаганду Загреба. Тамо су затекли Србе који су бранили Хрватску и Аустро-Угарску и обрађивали имања откупљена од грофова.
Пресељавање Срба из Босне се наставља. Тако, Срби се насељавају 1534. године у Гомирју, Жумбераку, Костањевцу, Метлици, Плетању и другим крајевима. По аустријским изворима од 1586. године, Лика и Крбава су били густо насељени Србима.
Турци су за овај простор 1580. основали Лички (Крчки) санџак са седиштем у Книну и главним личким упориштем на Удбини. Такво стање је потрајало све до великог аустријско-турског рата (1683-1699) у којем је под водством свештеника Марка Месића ослобођена читава Лика осим Личког Поуња.
Није било доста српском православном народу и свештенству што су морали да бране Војну крајину и у одбрани губе своје животе, још теже им је било одбранити своју православну веру од католичког свештенства. Из Ватикана римске папе су предузимале све што су могле против православних Срба, јер су они све православне сматрали "шизматаицима", које они треба да покрсте и преведу у римокатолицизам а нарочито Србе који сметају њиховим послушницима и слепим слугама Хрватима. Оне које нису могли да преваре, приморали су да признају папу као верског поглавара и тиме постају унијати.
Није било лако у оним временима остати веран Православљу. Неки су поклекли под притиском и насиљем. Они су постали најревноснији у прогону наше вере, наших свештеника и епископа. Најљући непријатељ митрополита Стевана Љубибратића био је Вићентије Змајевић, надбискуп задарски, чији су преци били православне вере.
После католичког конгреса у Загребу, 1900. године, започето је свесно поистовећивање католичанства са Хрватском. Директиве за то стизале су из Беча али и из Ватикана. Прва фаза била је "чишћење" страног елемента из католичке Хрватске. На удару су се нашли Срби, Јевреји и Цигани. То би могао да буде сигнал мржње према православцима. Конгрес је изгледа имао за циљ да на хрватском простору створи бојовнике католицизма. Дугом и вештом индоктринацијом добијено је фанатизовано католичанство које је у себи садржало и хрватски национализам.
Као што се види, поистовећивање католичанства и хрватства почело је у почетку овог века. Оно је за хрватски народ имало катастрофалне последице, а за српски још веће јер се систематски развијала мржња према Србима.
И поред свих настојања високог католичког клира и Ватикана кроз векове, да се убије или угуши српски светосавски православни дух, Српски народ је сачувао и спасио од пропасти и уништења и народну песму, и народну традицију и народне обичаје све до данашњих дана. За то има највећу и нарочиту заслугу Српска православна црква не само код православних, већ посредно и код католичких Срба, чији су преци били силом покатоличени или поунијаћени. Деца тих силом покрштених Срба морала су да похађају католичку цркву и да се васпитавају у католичкој школи и тако су похрваћена. Једном речју, и православни и католици, пресељавањем у нове крајеве нису ништа изгубили од свог Српства, иако се целокупна хрватска политика за последњих 100 година, а нарочито од времена Штросмајеровог и Рачког своди на довођење целокупног Словенско-православног југа под папску власт — унијаћење.
Град Босански Петровац се налази на раскрсници путева Бихаћ - Јајце -
Книн, у Петровачком пољу, између планина Осјеченице, Клековаче, и
Грмеча на надморској висини од 664 м.
Као насеље Босански Петровац је постојало још у римско доба као раскрсница путева. Константин Порфирогенит га спомиње у 10. вијеку под називом Псет.Први пут се у документима спомиње 945. године. Средњовековна архитектура овог града је и данас доста добро очувана. Османлије ово подручје освајају између 1520. и 1530. године и ту организују кадилук Новосел. Босански Петровац спада међу млађа градска насеља у Крајини. Иза Карловачког мира (1699. године) Лика и Далмација, које су до тада биле у саставу Османског царства, потпадају под власт Аустрије, односно Млетачке Републике, а Турци се повлаче из тих области и насељавају подручја Кулен-Вакуфа, Бјелаја, Бихаћа, Цазина и подручје садашњег Босанског Петровца, где оснивају град. Петровачки град је дочекао у добром стању окупацију Аустроугарске 1878. године.
Име Петровац најпре је дато извору, изнад кога је град подигнут. Извор је добио то име по некаквом Петру.
Босански Петровац
У Петровцу:
Латиновић — једна кућа, Славе Јовањдан. Дошли пре 6 година из Колунића.
______________________________________________________________________
Тук
Источно од Петровца, у незнатној удаљености, лежи сеоце Тук. Куће су на подножју Шаиновца и Јежевца. Село се дели на три махале: Тук, Подградина и Џевар.
У Џевару:
Латиновић — пет кућа. Славе Јовањдан. Преселили из Колунића пре 80 година. Били најпре у Туку, затим под Градином. После се премакну овамо. Пета кућа доселила овамо равно из Колунића пре 50 година.
______________________________________________________________________
Бравско
Село Бравско лежи између Грмеча и Срнетице у најисточнијем делу котласте висоравни Бравска. До запада нема природно обележене границе. Земљиште Бравског Ваганца и Јањила неприметно прелази у подручје Бравска.
Село Бравско се састоји из шест делова. Матица села је Јасеновац. Остали делови: Кленовац. Гаричевац, Доње Поље, Бунара, Испод Срнетице мањи су по броју кућа и доцнијег су постанка.
У Јасеновцу:
Латиновић — пет кућа. Славе Јовањдан. Доселили из Смољане пре 70 године.
У Гаричевцу:
Латиновић — шест кућа. Славе Јовањдан. Доселили се из Јањила пре 50 година. У Јањила дошли из Буковаче, има већ 100 година.
У Бунари:
Латиновић — једна кућа. Слави Јовањдан.
Испод Срнетице:
Латиновић — дванаест кућа. Славе Јовањдан. Једни (три куће) прешли из Јасеновца пре 25 година. Осталих девет кућа разројило се из оне куће, што је око 1865. г. одселила из Бјелајског Дола у Јањилима. Из Јањила одселе најпре у Кљевце (срез сански). Ту их одмах по доласку све похвата грозница. Због тога се брзо крену одатле и настане се под Срнетицом. На овом кућишту били пре њих Радуловићи, па одселили у Тимар (срез приједорски).
__________________________________________________________________
Бара
Село Бара је цело у равници, у пољу. Ово је једино од свих насеља у области, које се није нимало дохватило брдских обронака. Ни на једној страни нема истакнутих природних граница.Село се састоји из четири дела: Горинчани, Бара, Буна и Бањци.
Горинчани:
Латиновић — две куће. Славе Јовањдан. Одавно су овде.
_________________________________________________________________
Јањила
Почетни, западни део села протеже се плећином, која се с Тавана обара у Поље. Источни део доспео је до испод нижих Грмечевих вршељака: Сакине Греде и Малешевца. Иза овог првог заклона сеоских насеља уздиже се у залећу моћна заштита високих Грмечевих врхова. Мећу њима је и највиши и селу најближи Суви Врх (1604 м.).
Село се састоји из три краја: Јањила, Бјелајски До, Горана.
Бјелајски До:
Латиновић — дванаест кућа. Славе Јовањдан. Куће им стале испод Сакине Греде и Малешевца. Доселили из Буковаче око 1840.-50. г.
_________________________________________________________________
Капљув
Капљув лежи у оном делу Бравска, где се правац поља ломи и закреће из дотадањег јужног смера у смер источни. Једним делом својих насеља Капљув долази као наставак Смољане, простирући се посред падина смољанских Тавана. Тај део села зове се Под Врховије. Другим својим делом лежи у пољу и допире неким својим кућама до најнижег дела поља. Тај се крај назива Капљув. Трећи део села, сасвим одвојено и далеко од прва два, за лећима Рисоваче, сачињава као засебно мало насеље. То је Рсовац.
Под Врховије:
Латиновић — седам кућа. Славе Јовањдан. Доселили пре 100 година из Колунића.
Капљув:
Латиновић — девет кућа. Славе Јовањдан. Доселили пре 100 година из Колунића.
________________________________________________________________
Колунић
Границе, положај и тип. Село се простире западном ивицом Бјелајског Поља. Прибило се уз подножје високе шумовите падине, чије се слеме пружило од Оштреља до у Осјечeницу.
Село се распада у оведелове: Доње Село, Горње Село, Јапага, Бујадинце, Ревеник, Под Осјеченицом. Доње и Горње Село лежи управо испод планине.
Латиновић — двадесет три куће. Славе Јовањдан. Старином су из Далмације, од Имотског. Отуда се крену пре 180 година. Пану најпре на Грахово. Премакну се мало после у Унац, а из Унца набрзо у Колунић. Из Колунића су једни преселили у Капљув и на друге стране.
________________________________________________________________
Рашиновац
На километар размака од задњих (јужних) кућа сувајских настају куће рашиновачке. Протежу се у подуљем нисцу дуж падина узвисине, што у оном делу затвара поље до источне стране. На тој узвисини истичу се: Градина, Гајеви, Шаиновац. Уседлину измећу Шаиновца и Гајева затвара у залеђу Фргића Врх. Дели се углавном на Турски Рашиновац и Српски Рашиновац.
Српски Рашиновац:
Латиновић —- једна кућа. Славе Јовањдан. Кућа им је насамо, на Хргића Врху, покрај врела Матијеваче. Населили пре 20 година из Баре.
________________________________________________________________
Смољана
Смољана је велико, протегнуто село. До севера и истока опасано је планином. То су избочине Грмеча.У селу се разликује неколико делова: Округлица, Чатрња, Огумача, (Средња) Смољана, Поље, Тавани.
Поље:
Латиновић — пет кућа. Славе Јовањдан. Потичу од оне гране Латиновића, што су се населили у Колунићу. Из Колунића пређу најпре у Капљув, а отуда пре 60—70 година овамо. Прича се, да су се Латиновићи у старини звали некако друкчије. Неки од њихових продавао нешто и имао да израчуна врло тежак и замршен рачун. Кад он то сасвим брзо и лако обрачуна, рекоше му његови: „Ово је наш мудри Латин". По томе се прозове сав његов род Латиновићи.
________________________________________________________________
Вођеница
Вођеница се протеже уском завлаком од вођеничких врела до у поље. Уску долину правца ј.исток—с.запад затвара до истока Мљечиковац, до југа Мачковац, Мејин Бријег, Градина и Обљај.По положају дeли се село сасвим природно на два дела: Горња Вођеница и Доња Вођеница. Доња Вођеница отпочнње тамо, где се село хвата главног трупа пољског. Тамо се опет разликује неколико чопора. То су: Подобљај, Главица, Шуме (Гајеви), Рудача, Јелића Главица и Пученик. - Пашњаци: Мачковац, Градина, Обљај, Врела, Стублићи. Лошиновац, Кућерине, Дреновац, Урије, Гајеви.
Гор. Вођеница:
Латиновић — једна кућа. Славе Јовањдан.
Гајеви:
Латиновић - три куће. Славе Јовањдан. Доселили пре 80 година из Бравска.
________________________________________________________________
Врточе
Врточе лежи у северо-западном куту поља. Његов је простор у неколико одељен од главног поља, које се на уласку у Врточе знатно сузује. Ту се Радано-вића Главица(678 м.) одвећ примакла Градини (711 м.). Обе ове узвисине праве мећу собом потесно ушће, којим се раван Рудопоља прелева у раван Врточког Поља.Село се дели у неколико делова: Главица (Радановића), Кула, Долине, Реџин Крај, Очигрије, Градина.
Главица:
Латиновић — једна кућа. Славе Јовањдан. Доселили из Колунића.
Кула:
Латиновић — четрнаест кућа. Славе Јовањдан. Доселили се из Колунића пре 150 година.
Очигрије:
Латиновић — три куће. Славе Јовањдан. Доселили из Колунића.
Градина:
Латиновић — три куће. Славе Јовањдан. Доселили из Колунића.
Српска православна црква у Баји
Латиновићи (Latinovics-Latinovits) у Баји, од 1714.год., у Боршоту (Borsód), од 1719.год. где су добили и племство, у Мадарашу (Madaras) од 1841.год., у Качмару (Katymár) и у Суботици.
Катимар (Katymár)
Досељавање српског становништва из Лике, Далмације, Баније и Кордуна на простор Срема, Бачке и Баната било је трајна појава XVIII века.
Древна породица, о којој мађарски писци мисле да јој је изворно име Латановић. Стефан и Данијел Латиновић задобили су племство 23. септембра 1719. Стекли су посед Бордош (Borsód) године 1725, па су придевак де Борсод (Боршодски) добили у Бечу 30. октобра 1747. Тај придевак добио је Петар Латиновић и родбина. Петар је био бачки поджупан и краљевски саветник. Синови Иван и Јосип из његова другог брака с баруницом Аном Брњаковић стекли су посед Качмар (Katymár), па су у Бечу 12. јуна 1801. добили још придевак де Катимар (ет де Катимар). Даровница о поседу Боршода потврђена је 10. фебруара 1726.
— Из ове породице и њених огранака проглашено је 28 племића, који су судјеловали у управи Бачке жупаније и у друштвеном животу угарског племства. Породица Латиновић је била међу најбогатијима не само у Подунављу него у Угарској. Мисли се да је породица Латиновић била једна од најмоћнијих и најутицајнијих породица у то време.
Латиновићи су имала велики посед у војводини 1914 год. 9700 (кј) катарских јутара.
Замак породице Латиновић (1840)
У плавом пољу штита златни лав са истакнутом црвено белом заставом,
изнад штита турнирска кацига са круном од три шиљка и пет бисерних
куглица, плашт лево плаво-златни, десно црвено златни, изнад круне витез
у плавом са мачем у десној руци (на мачу се налази посечена турска
глава).
1350 год. део Далмације, као и сам град Имотски, био је под влашћу српског цара Душана Силног све до његове смрти 1355 године.
Цар Душан Силни продире у Далмацију са војском те 1350. и у Имотском оставља јаку војну посаду. Продире чак и до Трогира. У том периоду цар Душан насељава у Далмацију српски народ из Херцеговине.
Имотски
Словенски народи почињу насељавати Далмацију у VII веку у време византијског цара Ираклија, што потврђује византијски историчар Константин Порфирогенит (X век), који у свом делу „О управљању царством“ помиње Србе као део словенског народа у Далмацији.
Када је краљ Твртко I 1390. завладао Далмацијом, њена врата за
досељавање Срба су широм отворена, па су нове групе Срба стизале у
Далмацију. У време краља Стефана Дабише, Твртковог наследника, 1394. и
1397. године, када су Турци Османлије извршили продоре у Босну, дошло је
до новог таласа исељавања Срба у Далмацију. То се поновило и између
1413. и 1417. године, када је у Далмацију прешло тако много Срба, да се
из те масе могло добити 5.000 добрих војника.
Учврстивши се у Босни и
освајајући од Угарске и Млетачке републике делове Далмације, Турци су и
сами спроводили пресељавање Срба у своје пограничне области, па је тако
од 1523. до 1527. године, из Босне, Херцеговине и Старе Србије изведена
највећа сеоба Срба у Далмацију.![]() |
Лика |
Године 1528. Турци су освојили Јајце и Бања Луку и продрли дубоко у Лику, Кордун и Банију. Ради одбране од Турака, Аустријанци су у пограничним крајевима, око Уне и Коране, образовали војне крајине. Оне су биле образоване на војничкој основи од српског људства. Ти Срби борци, узидали су у темеље Војне крајине огромне жртве и пролили много крви. Добили су назив Крајишници и уживали специјалне бенефиције. Поред тога, они су били слободни и изузети од плаћања многих пореза, што је стварало завист код Хрвата. Може се рећи да је тај привилегован положај Срба у Војној крајини донекле утицао, поред католицизма, на развој антисрпског расположења.
Када су Срби својом непоштедном борбом стабилизовали одбрану Војне крајине, неки Хрвати су се вратили из избеглиштва, на захтев и пропаганду Загреба. Тамо су затекли Србе који су бранили Хрватску и Аустро-Угарску и обрађивали имања откупљена од грофова.
Пресељавање Срба из Босне се наставља. Тако, Срби се насељавају 1534. године у Гомирју, Жумбераку, Костањевцу, Метлици, Плетању и другим крајевима. По аустријским изворима од 1586. године, Лика и Крбава су били густо насељени Србима.
Турци су за овај простор 1580. основали Лички (Крчки) санџак са седиштем у Книну и главним личким упориштем на Удбини. Такво стање је потрајало све до великог аустријско-турског рата (1683-1699) у којем је под водством свештеника Марка Месића ослобођена читава Лика осим Личког Поуња.
Након протеривања Турака, Хабзбуршка монархија ју је ставила под непосредну власт своје дворске Коморе, а затим 1714. године под управу Карловачког генералата. Тако је Лика дошла у састав Војне крајине у чијем ће саставу остати све до њезиног укидања 1881. године.
Како је Лика ослобођена од Турака у њој је било доста Срба досељених за турског времена. Сад се у Лику досељавају и Срби из Далмације, а многи који су раније пребегли испред Турака на север поновно се враћају у старе насеобине.
Није било доста српском православном народу и свештенству што су морали да бране Војну крајину и у одбрани губе своје животе, још теже им је било одбранити своју православну веру од католичког свештенства. Из Ватикана римске папе су предузимале све што су могле против православних Срба, јер су они све православне сматрали "шизматаицима", које они треба да покрсте и преведу у римокатолицизам а нарочито Србе који сметају њиховим послушницима и слепим слугама Хрватима. Оне које нису могли да преваре, приморали су да признају папу као верског поглавара и тиме постају унијати.
Није било лако у оним временима остати веран Православљу. Неки су поклекли под притиском и насиљем. Они су постали најревноснији у прогону наше вере, наших свештеника и епископа. Најљући непријатељ митрополита Стевана Љубибратића био је Вићентије Змајевић, надбискуп задарски, чији су преци били православне вере.
После католичког конгреса у Загребу, 1900. године, започето је свесно поистовећивање католичанства са Хрватском. Директиве за то стизале су из Беча али и из Ватикана. Прва фаза била је "чишћење" страног елемента из католичке Хрватске. На удару су се нашли Срби, Јевреји и Цигани. То би могао да буде сигнал мржње према православцима. Конгрес је изгледа имао за циљ да на хрватском простору створи бојовнике католицизма. Дугом и вештом индоктринацијом добијено је фанатизовано католичанство које је у себи садржало и хрватски национализам.
Као што се види, поистовећивање католичанства и хрватства почело је у почетку овог века. Оно је за хрватски народ имало катастрофалне последице, а за српски још веће јер се систематски развијала мржња према Србима.
И поред свих настојања високог католичког клира и Ватикана кроз векове, да се убије или угуши српски светосавски православни дух, Српски народ је сачувао и спасио од пропасти и уништења и народну песму, и народну традицију и народне обичаје све до данашњих дана. За то има највећу и нарочиту заслугу Српска православна црква не само код православних, већ посредно и код католичких Срба, чији су преци били силом покатоличени или поунијаћени. Деца тих силом покрштених Срба морала су да похађају католичку цркву и да се васпитавају у католичкој школи и тако су похрваћена. Једном речју, и православни и католици, пресељавањем у нове крајеве нису ништа изгубили од свог Српства, иако се целокупна хрватска политика за последњих 100 година, а нарочито од времена Штросмајеровог и Рачког своди на довођење целокупног Словенско-православног југа под папску власт — унијаћење.
![]() |
Географске регије Републике Српске Крајине |
ЛАТИНОВИЋИ - у Петровцу и околини
Као насеље Босански Петровац је постојало још у римско доба као раскрсница путева. Константин Порфирогенит га спомиње у 10. вијеку под називом Псет.Први пут се у документима спомиње 945. године. Средњовековна архитектура овог града је и данас доста добро очувана. Османлије ово подручје освајају између 1520. и 1530. године и ту организују кадилук Новосел. Босански Петровац спада међу млађа градска насеља у Крајини. Иза Карловачког мира (1699. године) Лика и Далмација, које су до тада биле у саставу Османског царства, потпадају под власт Аустрије, односно Млетачке Републике, а Турци се повлаче из тих области и насељавају подручја Кулен-Вакуфа, Бјелаја, Бихаћа, Цазина и подручје садашњег Босанског Петровца, где оснивају град. Петровачки град је дочекао у добром стању окупацију Аустроугарске 1878. године.
Име Петровац најпре је дато извору, изнад кога је град подигнут. Извор је добио то име по некаквом Петру.
У Петровцу:
Латиновић — једна кућа, Славе Јовањдан. Дошли пре 6 година из Колунића.
______________________________________________________________________
Тук
Источно од Петровца, у незнатној удаљености, лежи сеоце Тук. Куће су на подножју Шаиновца и Јежевца. Село се дели на три махале: Тук, Подградина и Џевар.
У Џевару:
Латиновић — пет кућа. Славе Јовањдан. Преселили из Колунића пре 80 година. Били најпре у Туку, затим под Градином. После се премакну овамо. Пета кућа доселила овамо равно из Колунића пре 50 година.
______________________________________________________________________
Бравско
Село Бравско лежи између Грмеча и Срнетице у најисточнијем делу котласте висоравни Бравска. До запада нема природно обележене границе. Земљиште Бравског Ваганца и Јањила неприметно прелази у подручје Бравска.
Село Бравско се састоји из шест делова. Матица села је Јасеновац. Остали делови: Кленовац. Гаричевац, Доње Поље, Бунара, Испод Срнетице мањи су по броју кућа и доцнијег су постанка.
У Јасеновцу:
Латиновић — пет кућа. Славе Јовањдан. Доселили из Смољане пре 70 године.
У Гаричевцу:
Латиновић — шест кућа. Славе Јовањдан. Доселили се из Јањила пре 50 година. У Јањила дошли из Буковаче, има већ 100 година.
У Бунари:
Латиновић — једна кућа. Слави Јовањдан.
Испод Срнетице:
Латиновић — дванаест кућа. Славе Јовањдан. Једни (три куће) прешли из Јасеновца пре 25 година. Осталих девет кућа разројило се из оне куће, што је око 1865. г. одселила из Бјелајског Дола у Јањилима. Из Јањила одселе најпре у Кљевце (срез сански). Ту их одмах по доласку све похвата грозница. Због тога се брзо крену одатле и настане се под Срнетицом. На овом кућишту били пре њих Радуловићи, па одселили у Тимар (срез приједорски).
__________________________________________________________________
Бара
Село Бара је цело у равници, у пољу. Ово је једино од свих насеља у области, које се није нимало дохватило брдских обронака. Ни на једној страни нема истакнутих природних граница.Село се састоји из четири дела: Горинчани, Бара, Буна и Бањци.
Горинчани:
Латиновић — две куће. Славе Јовањдан. Одавно су овде.
_________________________________________________________________
Јањила
Почетни, западни део села протеже се плећином, која се с Тавана обара у Поље. Источни део доспео је до испод нижих Грмечевих вршељака: Сакине Греде и Малешевца. Иза овог првог заклона сеоских насеља уздиже се у залећу моћна заштита високих Грмечевих врхова. Мећу њима је и највиши и селу најближи Суви Врх (1604 м.).
Село се састоји из три краја: Јањила, Бјелајски До, Горана.
Бјелајски До:
Латиновић — дванаест кућа. Славе Јовањдан. Куће им стале испод Сакине Греде и Малешевца. Доселили из Буковаче око 1840.-50. г.
_________________________________________________________________
Капљув
Капљув лежи у оном делу Бравска, где се правац поља ломи и закреће из дотадањег јужног смера у смер источни. Једним делом својих насеља Капљув долази као наставак Смољане, простирући се посред падина смољанских Тавана. Тај део села зове се Под Врховије. Другим својим делом лежи у пољу и допире неким својим кућама до најнижег дела поља. Тај се крај назива Капљув. Трећи део села, сасвим одвојено и далеко од прва два, за лећима Рисоваче, сачињава као засебно мало насеље. То је Рсовац.
Под Врховије:
Латиновић — седам кућа. Славе Јовањдан. Доселили пре 100 година из Колунића.
Капљув:
Латиновић — девет кућа. Славе Јовањдан. Доселили пре 100 година из Колунића.
________________________________________________________________
Колунић
Границе, положај и тип. Село се простире западном ивицом Бјелајског Поља. Прибило се уз подножје високе шумовите падине, чије се слеме пружило од Оштреља до у Осјечeницу.
Село се распада у оведелове: Доње Село, Горње Село, Јапага, Бујадинце, Ревеник, Под Осјеченицом. Доње и Горње Село лежи управо испод планине.
Латиновић — двадесет три куће. Славе Јовањдан. Старином су из Далмације, од Имотског. Отуда се крену пре 180 година. Пану најпре на Грахово. Премакну се мало после у Унац, а из Унца набрзо у Колунић. Из Колунића су једни преселили у Капљув и на друге стране.
________________________________________________________________
Рашиновац
На километар размака од задњих (јужних) кућа сувајских настају куће рашиновачке. Протежу се у подуљем нисцу дуж падина узвисине, што у оном делу затвара поље до источне стране. На тој узвисини истичу се: Градина, Гајеви, Шаиновац. Уседлину измећу Шаиновца и Гајева затвара у залеђу Фргића Врх. Дели се углавном на Турски Рашиновац и Српски Рашиновац.
Српски Рашиновац:
Латиновић —- једна кућа. Славе Јовањдан. Кућа им је насамо, на Хргића Врху, покрај врела Матијеваче. Населили пре 20 година из Баре.
________________________________________________________________
Смољана
Смољана је велико, протегнуто село. До севера и истока опасано је планином. То су избочине Грмеча.У селу се разликује неколико делова: Округлица, Чатрња, Огумача, (Средња) Смољана, Поље, Тавани.
Поље:
Латиновић — пет кућа. Славе Јовањдан. Потичу од оне гране Латиновића, што су се населили у Колунићу. Из Колунића пређу најпре у Капљув, а отуда пре 60—70 година овамо. Прича се, да су се Латиновићи у старини звали некако друкчије. Неки од њихових продавао нешто и имао да израчуна врло тежак и замршен рачун. Кад он то сасвим брзо и лако обрачуна, рекоше му његови: „Ово је наш мудри Латин". По томе се прозове сав његов род Латиновићи.
________________________________________________________________
Вођеница
Вођеница се протеже уском завлаком од вођеничких врела до у поље. Уску долину правца ј.исток—с.запад затвара до истока Мљечиковац, до југа Мачковац, Мејин Бријег, Градина и Обљај.По положају дeли се село сасвим природно на два дела: Горња Вођеница и Доња Вођеница. Доња Вођеница отпочнње тамо, где се село хвата главног трупа пољског. Тамо се опет разликује неколико чопора. То су: Подобљај, Главица, Шуме (Гајеви), Рудача, Јелића Главица и Пученик. - Пашњаци: Мачковац, Градина, Обљај, Врела, Стублићи. Лошиновац, Кућерине, Дреновац, Урије, Гајеви.
Гор. Вођеница:
Латиновић — једна кућа. Славе Јовањдан.
Гајеви:
Латиновић - три куће. Славе Јовањдан. Доселили пре 80 година из Бравска.
________________________________________________________________
Врточе
Врточе лежи у северо-западном куту поља. Његов је простор у неколико одељен од главног поља, које се на уласку у Врточе знатно сузује. Ту се Радано-вића Главица(678 м.) одвећ примакла Градини (711 м.). Обе ове узвисине праве мећу собом потесно ушће, којим се раван Рудопоља прелева у раван Врточког Поља.Село се дели у неколико делова: Главица (Радановића), Кула, Долине, Реџин Крај, Очигрије, Градина.
Главица:
Латиновић — једна кућа. Славе Јовањдан. Доселили из Колунића.
Кула:
Латиновић — четрнаест кућа. Славе Јовањдан. Доселили се из Колунића пре 150 година.
Очигрије:
Латиновић — три куће. Славе Јовањдан. Доселили из Колунића.
Градина:
Латиновић — три куће. Славе Јовањдан. Доселили из Колунића.
ЛАТИНОВИЋИ – у Бачкој
![]() |
Главни трг Баје, Трг свете Тројице, са градском кућом |
Баја је град у јужној Мађарској. Позната и по вишевековној присутности
српске мањине, некада бројније, а данас и даље присутне. У градском
језгру постоји Српска православна црква, а у граду делује и српска
мањинска самоуправа.
Током 19. века Баја постаје важно саобраћајно чвориште на Дунаву, где су
се укрштали сувоземни путеви са воденим. У ово време Баја се налазила у
северном делу Бач-бодрошке жупаније.
Српска православна црква у Баји
Латиновићи (Latinovics-Latinovits) у Баји, од 1714.год., у Боршоту (Borsód), од 1719.год. где су добили и племство, у Мадарашу (Madaras) од 1841.год., у Качмару (Katymár) и у Суботици.
Катимар (Katymár)
Досељавање српског становништва из Лике, Далмације, Баније и Кордуна на простор Срема, Бачке и Баната било је трајна појава XVIII века.
Древна породица, о којој мађарски писци мисле да јој је изворно име Латановић. Стефан и Данијел Латиновић задобили су племство 23. септембра 1719. Стекли су посед Бордош (Borsód) године 1725, па су придевак де Борсод (Боршодски) добили у Бечу 30. октобра 1747. Тај придевак добио је Петар Латиновић и родбина. Петар је био бачки поджупан и краљевски саветник. Синови Иван и Јосип из његова другог брака с баруницом Аном Брњаковић стекли су посед Качмар (Katymár), па су у Бечу 12. јуна 1801. добили још придевак де Катимар (ет де Катимар). Даровница о поседу Боршода потврђена је 10. фебруара 1726.
— Из ове породице и њених огранака проглашено је 28 племића, који су судјеловали у управи Бачке жупаније и у друштвеном животу угарског племства. Породица Латиновић је била међу најбогатијима не само у Подунављу него у Угарској. Мисли се да је породица Латиновић била једна од најмоћнијих и најутицајнијих породица у то време.
Латиновићи су имала велики посед у војводини 1914 год. 9700 (кј) катарских јутара.
Латиновић / грб
![]() |
Грб племићке породице Латиновић
|
"У старим записима је забележено да су Латиновићи у Далмацију и Лику дошли из Херцеговине."
ОдговориИзбришиО којим записима се ради? Можете ли навести референцу за ову тврдњу? Поздрав!
Аутор је уклонио коментар.
ОдговориИзбриши.... istraživanjem prezimena došao sam do nepouzdanih podataka, da poreklo našeg prezimena vodi u stvari od latinskih plemena, romanskog porekla koja su bila naseljena u krajini i kontrolisala lokalno stanovništvo (da ne kažem plemići, kako sam ja čuo).Kasnije su se izmešali sa lokalnim stanovništvom. Otuda i koren Latin-i. 20% su hrvati katolici, 80% srbi pravoslavci (koji slave Jovandan). Uglavnom su svi sa podrucija bosanskog Petrovca, a dalje migracije vode u Vojvodinu gde ih je najviše, zatim Beograd...
ОдговориИзбришиMoji su poreklom iz Vodjenice tata mi je Nikola Latinovic od oca Dmitra
Избриши... dakle, svi znamo kako su nastala srpska prezimena... odakle koren Latin u prezimenu? Iz kog razloga? Migracije stanovništva su poznate iz istorijskog ugla, al po čemu koren našeg prezimena vodi poreklo?! To još niko nije sa sigurnošću objasnio i dokazao...
ОдговориИзбришиJa mislim da je prezime Latinovic, slicno prezimenima tipa Bugarski, Grkovic, Arnautovic, Madjarov, Bosanac, Crnogorac itd. Porodice su nazvane po mestu porekla. Dosli od "latina". Latini su u narodnim pesmama katolici.
ИзбришиAko je po geo.oblasti onda je poreklo od nekog naroda i to ima smisla kao Latini i vodi od Rimokatolicanstva, ako je po osobi-čoveku onda je najpribliznije islamu kao npr. Omer Paša Latas... ne postoji više ni jedan objasnjiv koren prezimena... Ako neko ima drugačije mišljenje, pouzdano, voleo bih da saznam
ОдговориИзбришиIspravka, ne iz islama, nego pretpostavka da iz nečijeg imena ili prezimena nosi poreklo (omer paša latas je bio srbin, koji je primio islam...)
ИзбришиIli recimo prezime Latinovschii-moldavsko prezime, Latinov i Latinova-u Bugarskoj, Rusiji, Ukrajini, Kazakstanu, Azerbejdžanu, Belorusiji. Moguće je da je poreklo davnasnje slovensko...
ОдговориИзбришиIma i u Makedoniji Latinovski
ИзбришиLatin, Latini - italijansko prezime
ОдговориИзбришиPozdrav svim Latinovicima iz Zr :-)
ОдговориИзбришиhttps://www.facebook.com/profile.php?id=100001477660518&ref=br_rs
ОдговориИзбришиEvo ti, saplemeniče, i još jedan izvor i viđenje našeg porijekla od grofa Odona Geze Latinovits -a, koji je Mađar. Dugo se bavi proučavanjem istog, ispitaj ga podrobno, pa sam vagni šta bi moglo da bude vjerodostojno, a šta ne.
Pozdrav i svako dobro,
Saša.
Hvala Saša. Nisam toliko zainteresovan za prezime, koliko za brdo srodstva koje imam, a ne poznajem nikoga od njih. "Bliskih" rodjaka. Naime moj pradeda Vitomir se doselio u Krusevac iz bosanskog petrovca pocetkom proslog veka. Imao je 12 rodjene brace i sestara. Deda je bio prosvetni radnik, pa sam se ja rodio u Uzicu i tamo odrastao. Nikad od te blize rodbine nisam nikog ni upoznao niti znam da postoje. Moj deda nije znao imena svojih striceva, tetki, a kamoli ime svog dede (oca od Vitomira ili mog cukundede)....
ИзбришиZnaci po nekom sledu stvari, imao bih bar jedno 50 bliskih rodjaka, a ne poznajem ni jednog Latinovića...
Избришиja sam iz petrovca mi smo dosli iz zrmanja lika pa u kolunic kod petrovaca neki kazu da smo dosli iz okoline podgorice latinski do poz
Избришиpreko dnk se moze utvrditi kojoj halpo grupa je dominantna u latinovica posto se ide preko oca ja sam i2a1 sto znaci da smo potomci ilira koji su se slavenizirali kao I vecina stanvnistva u hrvatskoj bosni (srbiji-(procenatispod 50 posto) I crnoj gori KRV NELAZE a ovo drugo je svasta I insta poz mojim LATINOVICIMA koje god da su nacije danas
ИзбришиOdon Gezin FB profil - https://www.facebook.com/profile.php?id=100001477660518&ref=br_rs
ОдговориИзбришиJa sam u Helsingborg u Svedskoj, iz Novog Sada, moji pressvisningen iz Petrovca. Lep pozdrav Jovanka Redgard
ОдговориИзбришиUglavnom po srpskom sledu stvari, onaj ko slavi odredjenu slavu je u krvnom srodstvu. Vodite me u Švedsku odavde hahahahahahhaha. Veliki pozdrav za rodbinu u inostranstvu, cuvajte nase poreklo
ИзбришиLatinovici poticu iz bratstva Banjaca iz Banjana regija koje se proteze od Niksica do Bilece...hercegovacki Banjci slave Nikoljdan a crnogorski Jovandan...1450 doselili u Dalmaciju a posle toga preselili u Petrovac...
ОдговориИзбришиPosto crnogorci znaju poreklo od covekolikog majmuna, u njihovim plemenima ne postoje zapisi o prezimenu Latinović, tako da Vam je tvrdnja netacna. Tj neproverena. Veze nemaju sa Nikšićem...
ИзбришиAl je dobra rasprava, ima nas interesanata. Valja pokrenuti ovu temu, mozda saznamo nesto dalje...
ИзбришиU spisku crnogorskih prezimena Crnogorci navode da je to crnogorsko prezime i da potice iz plemena Bjelopavlica,
ИзбришиNa drugom mjestu je prvo pisano, barem da ja znam, spominjanje bekog Latinovica i to Neneze Latinovica jednog od 2 poglavara plemena Bjelopavlici, koji je godine 1611. ilu 1612. kad je spomenut u izvjestaju nekog Dubrovcanina predvodio Bjelopavlice u ustanku protiv Turaka.
Nakon toya su Turcu izvrsili ogroman pokolj Bjelopavlica i jos dva crnogorska plemena koja su se, takodje, digla na ustanak.
Da li je to razlog za nase napustanje crnogorskih Brda, ne znam.
Ja sam latinovic davida milan,r.u b.manastiru.Moji potiču iz Smišljene.
ОдговориИзбришиPostoji još jedna teorija koju nam je samoinicijativno jedan Caesar, Španac. Čovek se bavi Ladino jezikom. To je jezik sefardskih Jevreja. Došao je na ove prostore tragom ladina i kad je čuo kako se prezivamo rekao nam je da je sasvim moguće da prezime vodi poreklo od "Ladino-vići". 1492. godine španska kraljica je naredila pogrom Jevreja iz Španije koji su se masovno naseljavali po Otomanskom carstvu, čitaj, po Bosni. E sad, moj deda je iz Kapljuva, kod Bosanskog Petrovca, a sva imena su im maltene u familiji biblijska, iako je moj pradeda ili čukundeda bio pravoslavni pop. Međutim, interesantno je da im je kumovska familija Solomun (Solomon), da su par kuća pored Kecmani, da se gomila njih zove Adam, David, itd. tako da ne može na prvi pogled da se isključi ni ta varijanta, mada bi to zaista trebalo proveriti genetskom proverom.
ОдговориИзбришиЈа сам из Петровца, отац рођен у Јасеновцу (Бравско). Сви тестирани Латиновићи су хапло група Н2, ФГЦ28435. И хапло група нам је посебна, али је у Крајини има мало више у односу на српски просјек. Има нешто у том поријеклу из Бањана јер су и они иста хапло група, и они у Лици, а и они који су остали у Херцеговини. И Петровачки Бањци славе Јовањдан, а такође су иста хапло група. Превише "случајности"...
ОдговориИзбришиHvala. To je baš konkretan podatak.
ИзбришиDa li ste Vi sigurni za haplogrupu? N je azijatska grupa koju imaju Finci, i ljudi u Sibiru.
ИзбришиPozdrav svim Latinovićima širom planete!Jao djete sam skušaka priču mog oca i rođaka tkđ. Katinovića koji je živio u Bg i navodno je u nekim knjigama oronašao da su Latinovići došli sa područja između Plava i Gusinja ispod Prokletija!
ОдговориИзбришиPrvi Latinović koji je u Ugarskoj od III. Károly - (Karlo III mađarski kralj) dobio plemstvo bio je Latanovics István iliti Stipan Latanović i Latanovics Dániel. prezime se sreće u to vreme još u obliku Latanovicz. Dakle nema dileme da je etimološki latin - pogrešan trag. Plemićka povelja je dimenzija -visina 46cm, širina 70cm. Šteta što ne mogu priključiti originalne fotografije povelje i originalnog prvog grba
ОдговориИзбриши